شاید شما هم با دیر شارژ شدن یا شارژ نشدن گوشی موبایل و تبلت خود مواجه شده اید! شارژر، کابل و حتی پورت شارژ خود را بررسی کرده اید و از سلامت آن اطمینان دارید، اما همچنان مشکل وجود دارد. شاید مشکل از اشتباه نشان دادن گوشی موبایل یا تبلت شماست! ما در این مقاله قصد داریم به شما بگوییم : کالبیره کردن باتری چیست؟ چگونه باتری گوشی را کالبیره کنیم؟

کالبیره کردن باتری چیست؟

امروزه در اکثر تبلت ها و گوشی های موبایل از باتری های لیتیوم یونی استفاده شده است. هرچقدر که از عمر باتری شما میگذرد، از توان نگهداری شارژ باتری نیز کاسته می شود. هرچند، گوشی شما این موضوع را نشان نمی دهد. هنگامی که بین مقدار باتری واقعی شما و میزانی که نرم افزار گوشی نشان می دهد اختلاف وجود داشته باشد، نتایج گیج کننده ای را مشاهده خواهید کرد.

باتری ها دارای ظرفیت مشخص هستند که ممکن است بارها شارژ و دشارژ شوند. مثلا باتری 2500 میلی آمپری را در نظر بگیرید که ممکن است بعد از 200 مرتبه شارژ 100 میلی آمپر از ظرفیت خود را از دست بدهد که متاسفانه این مسئله قابل حل کردن نیست و بهتر است اصلا نگران این مسئله هم نباشید چون افت ظرفیت ایجاد شده بسیار نامحسوس خواهد بود.

موضوع مهم و حائز اهمیت این است که نحوه نمایش شارژ باتری به درستی صورت گیرد که این نمایش از سوی سیستم عامل گوشی صورت می گیرد. در سیستم عامل اندروید فایلی در حافظه وحود دارد که ظرفیت باتری و بسیاری دیگر از اطلاعات مربوط به باتری را در قالب یک فابل ذخیره می کند. به زبان خیلی ساده باید بگوییم که سیستم عامل اندروید در خواندن اطلاعات مربوط به شارژ باتری دچار مشکل می شود.

به طوری که مثلا بر روی صفحه گوشی تان 100 درصد شارژ را مشاهده می کنید در حالی که شارژ واقعی باتری برابر با 80 درصد است و زمانی متوجه این موضوع می شوید که در مدت زمان کوتاهی درصد نمایش باتری به شدت افت می کند و اصطلاحا باتری خیلی زود خالی می شود.

چگونه باتری گوشی را کالبیره کنیم؟ (بدون روت کردن)

دراین روش ابتدا شارژ گوشی را خالی می کنیم تا گوشی خاموش شود. سپس گوشی را روشن می کنیم و می‌ گذاریم دوباره خاموش شود. سپس بدون روشن کردن گوشی آن را به شارژ متصل کرده و اجازه می‌ دهیم به طور کامل (100%) شارژ شود. گوشی را از شارژر جدا کرده و آن را روشن می‌ کنیم و می بینیم که باتری عددی کمتر از 100 را نشان می دهد.

دوباره گوشی را به شارژ وصل کرده و می‌ گذاریم یه 100% برسد. بعد از آن گوشی را از شارژ کشیده و ری‌ استارت می کنیم؛ اگر دوباره عددی غیر از 100 را نشان داد آن را به شارژ وصل می‌ کنیم تا مجددا پر شود، این کار را تا زمانی که نمایشگر باتری عدد 100 را نشان داد تکرار می‌ کنیم و دوباره اجازه می‌ دهیم تا باتری خالی شود و در آخر گوشی را دوباره کامل شارژ میکنیم و باتری گوشی کالیبره می‌ شود.

 1. توجه داشته باشید در صورتی از این روش استفاده کنید که مشکل باتری کاملا جدی است.
 2. این روش هر سه ماه یک بار توصیه می‌ شود.
 3. این روش دارای عوارضی برای باتری است.
 4. شاید این روش کمی سخت باشد اما روشی کارآمد برای کالیبره کردن باتری گوشی است.

چگونه باتری گوشی را کالبیره کنیم؟ (روت شده)

کالیبره کردن باتری در دستگاه های روت شده در مراحل اولیه مشابه روش اول است و باید مثل روش قبل عمل کنید و بعد از آن برنامه Battery Calibration را دانلود می‌ کنیم، ولی قبل از اجرای آن باید از %100 بودن باتری اطمینان داشت.

نرم افزار به سرعت اجرا کنید و روی Battery Calibration فشار دهید. پس از کالیبره شدن باتری از گوشی بگذارید شارژ دستگاه به طور کامل خالی شود و گوشی خاموش شود. در آخر در حالت خاموش گوشی را به شارژ بزنید تا زمانی گوشی کامل شارژ شود. در این حالت نیز گوشی شما کالیبره می شود.

روش های افزایش طول عمر باتری

 1. ویبره‌‌ گوشی را به حداقل برسانید.
 2. صفحه نمایش را بهینه سازی کنید.
 3. انیمیشن‌ ها را خاموش کنید.
 4. زمانی که از وایرلس استفاده نمی‌ کنید، خاموش‌ کنید.
 5. از سینک‌ شدن اتوماتیک اپلیکیشن‌ ها و دریافت داده در پشت صحنه جلوگیری کنید.
 6. فهرست اخرین اپ‌ های استفاده‌ شده را پاک کنید و کمتر از ابزارهای (widget) استفاده کنید.
 7. Google App بهینه‌ سازی کنید.
 8. اپ‌ ها را مدیریت کنید.
 9. نوتیفیکیشن اپ‌ ها را خاموش کنید.
 10. از اپلیکیشن Greenify استفاده کنید.

نرم افزار های کالیبره کردن باتری اندروید

اگر می خواهید میزان واقعی شارژ باتری خود را مشاهده کنید از برنامه Advanced Battery Calibrator استفاده کنید این برنامه با نرم افزار دیگری به نام Battery Life Repair کار خواهد کرد. میزان دانلود این دو برنامه کالیبره کردن باتری گوشی بسیار بالا بوده و مورد استقبال کاربران گوشی های اندروید است.

چگونه باتری گوشی را قوی کنیم؟

 1. از شارژر های اصل استفاده کنیم، شارژرهای تقلبی به شدت کیفیت باتری را کاهش می‌ دهند.
 2. توجه داشته باشید که کابل شارژر شما آسیب دیده نباشد.
 3. وقتی گوشی در حال شارژ است از آن استفاده نکنید.
 4. از قرار دادن گوشی در مکان های داغ در زمان شارژ خودداری کنید.
 5. اگر باتری گوشی خراب شد آن را کالیبره کنید.

سوالات برخی کاربران در مورد کالبیره کردن گوشی

کالیبره باتری چیست و چرا باید باتری گوشی را کالیبره کنیم؟

باتری های گوشی بعد از بارها شارژ و دشارژ شدن میزانی از ظرفیت خود را از دست می دهند. پس از مدتی با از دست رفتن میزانی از ظرفیت باتری، سیستم عامل گوشی آمار اشتباه در مورد باتری نشان می دهد. برای اطلاع از میزان شارژ دقیق باقی مانده باید باتری گوشی کالیبره شود.

چطور بفهمیم گوشی نیاز به کالیبره دارد؟

گاهی اوقات شارژ گوشی به یک حد که می رسد، با سرعت زیادی کم می شود و گوشی خاموش می شود. اگر شارژ گوشی تا 20 یا 15 درصد می رسد و ناگهان خاموش می شود، به این معنی است که ظرفیت قسمتی از باتری از بین رفته و گوشی نیاز به کالیبره دارد.

برای کالیبره کردن، باید گوشی روت شود؟

کالیبره کردن باتری گوشی، ربطی به روت بودن یا نبودن موبایل ندارد. تنها روش های کالیبره برای گوشی روت شده و روت نشده متفاوت است. در این مقاله می تواند هر دو روش را مطالعه کنید.

جمع‌بندی

همانطور که مشاهده کردید در این مقاله در مورد کالبیره کردن باتری چیست؟ چگونه باتری گوشی را کالبیره کنیم؟ صحبت کردیم. امیدوار هستیم که از این مقاله اختصاصی استفاده کرده باشید.

0 0 votes
امتیاز به این محصول