بعد از خرید تلفن همراه و گذشتن زمان ممکن است تصور کنید که گوشی شما دچار خرابی باتری شده است و این سوال برای شما پیش بیاید که چگونه بفهمیم باتری گوشی سالم است ؟ بهتر است قبل از تعویض یا نگران شدن نشانه های خرابی باتری گوشی را بررسی کنید و در صورت سالم بودن روش های جلوگیری از خرابی باتری گوشی را بدانید . در مقاله امروز قصد داریم در خصوص روش های تشخیص خرابی باتری موبایل با شما صحبت کنیم.

روش های تشخیص خرابی باتری موبایل

علائم خرابی باتری گوشی موبایل با کمی دقت قابل رویت و تشخیص است. روش های تشخیص خرابی باتری موبایل را به راحتی و بدون نیاز به ابزار و وسایل می توان انجام داد. در زیر بعضی از علائم خرابی باتری گوشی را بررسی خواهیم کرد.

1. گوشی موبایلتان خاموش می شود!

در این حالت ممکن است گوشی موبایتان خاموش شود و در بعضی از مواقع ممکن است دیگر روشن نشود. ممکن است هیچ نشانه ای از شارژ یا هشدار یا صدایی نداشته باشد. در این حالت تنها یک راه وجود دارد آن هم تعویض باتری گوشی مویایل است.

2. گوشی فقط در زمان انصال به شارژ روشن می ماند!

در حالت دوم گوشی موبایل تنها در زمانی که به شارژ وصل است روشن می ماند و در زمان جدا کردن سوکت شارژ گوشی خاموش می شود. در واقع گوشی به خوبی کار می کند اما باتری گوشی موبایل نمی تواند انرژی الکتریکی را ذخیره کند. در این حالت هم باید باتری گوشی را تعویض نمایید.

3. گوشی در زمان کوتاهی خاموش می شود!

در این حالت گوشی ممکن است ساعت ها در شارژ بماند و در هنگام جدا کردن شارژر نشانگر شارژ باتری را کامل نشان می دهد اما در به محض جدا کردن شارژر باتری به سرعت خالی می شود. این نشانه ها یعنی زمان تعویض باتری گوشی فرا رسیده است.

روش های تشخیص خرابی باتری موبایل

4- بدنه گوشی یا باتری بیش از حد معمول داغ می شود!

معمولا باتری های قابل شارژ در اثر شارژ و دشارژ کمی گرما از خود تولید می کنند. احتمال این که سلول های باتری ترکیبی از الکترولیت قابل اشتعال را انتشار دهند وجود دارد. گاهی هم ممکن است در اثر استفاده های سنگین باتری داغ شود. اما اگر باتری گوشیتان در حالت عادی بیش از حد معمول و طرز قابل توجهی داغ می شود، زمان تعویض باتری فرا رسیده است.

5. گوشیتان هنگ می کند!

هنگ کردن و کند شدن گوشی، یکی از رایج ترین مشکلات کاربران می باشد که در استفاده های طولانی قطعا با آن روبرو شده اید، اما همیشه هنگ کردن به مشکلات نرم افزاری مانند ویروسی شدن، پر شدن حافظه، نصب برنامه های حجیم و … بستگی ندارد. خرابی باتری می تواند منجر به گرم شدن بیش از حد و در نتیجه ایجاد اختلال در قطعات سخت افزاری شود که کند شدن گوشی را به همراه خواهد داشت. نصب باتری غیر اورجینال و بی کیفیت نیز می تواند موجب کند شدن و هنگ کردن گوشی شود.

این مطلب را هم بخوانید: کالبیره کردن باتری چیست؟ چگونه باتری گوشی را کالبیره کنیم؟

چک کردن خرابی باتری گوشی های اندروید با شماره گیری کد

یکی از متداول ترین راهکارهای تست سلامت در گوشی های اندرویدی استفاده از کد های مخفی تست سلامت می باشد. این کد ها قادرند اطلاعات کاملی از وضعیت سلامت باتری و دیگر قطعات در اختیارتان قرار دهند. عموما گوشی های اندرویدی در صورت کارکرد مناسب باتری، کلمه Good را نمایش می دهند، اطلاعات دیگری مانند دمای باتری، وضعیت شارژ و … نیز از طریق این کد ها قابل دستیابی خواهند بود. لازم به ذکر است که برخی از اپلیکیشن های اندرویدی نیز می توانند خلاصه ای از وضعیت باتری را در اختیارتان قرار دهند. در زیر برخی از کد های تست سلامت برای گوشی های مختلف را در اختیارتان قرار می دهیم:

  1. کد تست باتری در گوشی های دارای پردازنده اسنپدراگون: *#*#۴۶۳۶#*#*
  2. کد تست باتری گوشی هواوی: *#*#۲۸۴۶۵۷۹#*#*
  3. کد تست سلامت باتری گوشی شیائومی: *#*#۶۴۸۵#*#*
  4. کد تست باتری گوشی سامسونگ: #۰۲۲۸#*

کد تست باتری اندروید

چک کردن خرابی باتری گوشی آیفون

بر خلاف گوشی های اندرویدی، تست سلامت باتری در گوشی های اپل بسیار ساده تر انجام می شود و سیستم عامل iOS بخشی را برای نظارت کاربر بر روی باتری اختصاص داده است. برای تست سلامت باتری آیفون کافی است مانند تصویر زیر از تنظیمات وارد بخش Battery و سپس Battery Health شوید. در آنجا با باز کردن بخش Battery Health می توانید درصد سلامت باتری خود را در بازه ۰ الی ۱۰۰ درصد مشاهده کنید. لازم به ذکر است که این ویژگی تنها در iOS 11 به بعد پشتیبانی می شود.

نکات کلیدی برای محافظت از باتری گوشی

  1. از شارژر اورجینال استفاده کنید.
  2. با گوشی در حال شارژ کار نکنید.
  3. از گوشی در برابر گرما محافظت کنید.
  4. دستگاه خود را به صورت کامل شارژ نکنید.
  5. از شارژ کردن به مدت طولانی خودداری کنید.

جمع‌بندی

همانطور که مشاهده کردید در این مقاله در مورد روش های تشخیص خرابی باتری موبایل صحبت کردیم. امیدوار هستیم که از این مقاله اختصاصی استفاده کرده باشید.

0 0 votes
امتیاز به این محصول